Erasmus+ projekt 'Škola koja uči'

Autor: Vedran Čerina, 17. 11. 2021.

Erasmus+ najveći je program Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport. U njegovu okviru nalazi se i Ključna aktivnost 1 (KA 1) namijenjena usavršavanju zaposlenika škola.

S velikim zadovoljstvom smo dočekali odluku AMPEU (Agencija za mobilnosti I programe EU) o dodjeli financijske potpore za projektne prijedloge jer se drugi put zaredom među odabranim projektnim prijedlozima našao i onaj naše škole, za koji je škola ostvarila pravo na financijsku potporu u iznosu od 38.474,00 EUR. Projekt je trebao započeti u rujnu 2020.godine, no zbog situacije s pandemijom korona virusa, tek sada krećemo u njegovu realizaciju.

Projekt ‘Škola koja uči’

Ciljevi projekta:

1. Pratiti suvremeni pristup učenju i podučavanju, koji se temelji na aktivnom učenju.

2. Poboljšanje ključnih kompetencija i vještina nastavnika i učenika. Učitelji na ovaj način preuzimanju odgovornost za osobni i profesionalni razvoj, prateći nove metodološke pristupe poučavanju

i sustavno promišljajući o mogućnostima njihove primjene u nastavi, razvijajući kritičko mišljenje i kulturu suradnje.

Cilj novih metoda poučavanja je omogućavanje aktivnog učenja koja kod učenika razvijaju kritičko razmišljanje, kreativnost, vještine rješavanja problema, učinkovitu komunikacije i suradnju.

3. Poboljšanje upravljačkih kompetencija razvojem školske kulture koja njeguje mentorske odnose u svrhu poboljšanja kvalitete ustanove.

U projekt su uključeni: pedagoginja Ivana Gašparac, učiteljice razredne nastave Sanda Lukenda i Mirna Lišnić, učiteljica matematike Sandra Štiks, učiteljica hrvatskog jezika Zorica Jukić, učiteljice engleskog jezika Tamara Glavaš i Lidija Grganić, učitelj likovne kulture Mario Pleša, učiteljica glazbene kulture Tihana Bučanac, učiteljica geografije Danijela Kemper-Papp, učiteljica prirode, biologije I kemije Biljana Pavić, vjeroučiteljica Ana Pezer te ravnatelj Vedran Čerina, ujedno i koordinator projekta. Sudionici će kroz seminare u Španjolskoj, Norveškoj, Italiji, Njemačkoj I Irskoj steći kompetencije i znanja potrebne za ostvarivanje projektnih ciljeva, koja će primijeniti u nastavi u dirketnom radu s učenicima, širiti ostalim kolegama u školi, srodnim ustanovama te se povezati s školama I kolegama iz EU.

Veselimo se novim izazovima!