Dan Eko-škole - Europska godina kulturne baštine 2018. - Budimo zajedno čuvari hrvatske tradicijske kulture

Autor: Administrator , 14. 5. 2018.

Europski parlament i Vijeće donijeli su 17. svibnja 2017. godine Odluku (EU) 2017/864 o Europskoj godini kulturne baštine 2018.

Stoga je i tema našeg ovogodišnjeg Dana Eko-škole bila posvećena obilježavanju Europske godine kulturne baštine.  Raznovrsnim događanjima 11. svibnja 2018. obilježili smo taj dan s ciljem podizanja svijesti o važnosti i značenju kulturne baštine.

Naša Slavonija bogata je i prirodnom i kulturnom baštinom te su učenici u radionicama i izvanučioničkoj nastavi upoznavali njezinu tradiciju i običaje. Ekolozi su dva tjedna ranije posjetili   Gorjane i proučavali gorjanske ljelje koje su  2009. godine upisane  na UNESCO-v popis nematerijalne svjetske baštine u Europi. Na sam Dan Eko-škole  izrađivala su kapu za ljelje i zapjevali uz pomoć učiteljice Borš-Mačak  „Mi idemo, ljeljo, mi idemo kralju, ljeljo.“  Ni učenici 2.a razreda nisu se dali pa su uzvratili bećarcima. U 2.b su proučavali  lipicance, u 3.a  bizovačka narodna nošnja, 3.b je izradom straničnika za knjige upoznao bogatu i šarenu kulturu,  hrvatske bajke pričale su se  u 1. razredu, dio petaša, šastaši i osmaši posjetili su Tvrđu i igrali stare igre u školi. Četvrtaši i osmaši posjetili su Baranjsku kuću u Topolju...

Svima je ovo bio lijep i izazovan radni dan. Kada srede utiske i naprave plakate  bit će postavljena izložba u predvorju škole kako bi ovo lijepo iskustvo podijelili sa svima. Tradicionalno će biti i izdan Bilten Dana Eko-škole 2018.

Kako nam je bilo možete vidjeti iz naših fotografija.

mr.sc. Biljana Pavić

TJEDNI JELOVNIK: 9.-13.3.2020.

PONEDJELJAK: bučino pecivo sa sirnim namazom- čaj

UTORAKhrenovka u lisnatom tijestu- jabuka