Datum objave: 15. lipnja 2026.
Kategorija: Naslovnica

Dan Eko-škole pod sloganom „Zeleno danas – sigurno sutra“

U našoj je školi 5. lipnja 2026. obilježen Dan eko-škole pod inspirativnim sloganom „Zeleno danas – sigurno sutra“. Ovaj poseban dan bio je posvećen podizanju svijesti o važnosti očuvanja okoliša, održivom načinu života i odgovornom odnosu prema prirodi. Učenici i učitelji zajednički su sudjelovali u brojnim zanimljivim i edukativnim radionicama koje su spojile učenje, kreativnost i zabavu.

Tijekom dana školski su prostori i okoliš postali mjesta istraživanja, stvaranja i suradnje. Učenici su kroz različite aktivnosti učili o pravilnom razvrstavanju otpada, recikliranju, štednji energije i zaštiti prirodnih resursa. Posebno zanimanje izazvale su kreativne radionice izrade uporabnih i ukrasnih predmeta od prirodnih materijala, gdje su učenici pokazali maštovitost i vještine stvarajući nove predmete od onoga što bi inače završilo kao otpad.

Velik interes pobudile su i ekološke radionice na otvorenom. Učenici su sudjelovali u sadnji cvijeća i ukrasnog bilja, uređivanju školskog okoliša te promatranju biljnog i životinjskog svijeta. Kroz praktičan rad razvijali su osjećaj odgovornosti prema prirodi i učili kako i malim koracima mogu doprinijeti očuvanju okoliša. Povezali su šport, kretanje. hrvatski jezik, informatiku i ekologiju u školskom okolišu.

Učitelji su pripremili niz edukativnih sadržaja prilagođenih različitim uzrastima, a radionice su poticale timski rad, razmjenu ideja i aktivno sudjelovanje svih učenika. Kroz igru, kvizove, pokuse i istraživačke zadatke učenici su proširili svoja znanja o ekološkim temama te osvijestili važnost svakodnevnih navika koje doprinose zdravijem i čišćem okolišu.

Dio učenika i učitelja posjetili su osječku tržnicu i upoznali se s radom OPG-ova, trećaši su proveli dan upoznajući osječke parkove, a drugi, četvrti, dio petih i šestih razreda posjetili su Reciklažno dvorište Jug 2. Imali su radionicu o odvajanju otpada te zanimljive eko-igre.

Obilježavanje Dana eko-škole još je jednom pokazalo kako zajedničkim djelovanjem možemo stvarati pozitivne promjene. Slogan „Zeleno danas – sigurno sutra“ podsjetio nas je da je briga za okoliš ulaganje u budućnost te da svatko od nas može biti dio rješenja. Ovaj dan protekao je u ozračju suradnje, kreativnosti i odgovornosti, ostavljajući vrijedne poruke koje će učenici nositi sa sobom i primjenjivati u svakodnevnom životu.

Zahvaljujemo svim učenicima, učiteljima i djelatnicima škole koji su svojim trudom i entuzijazmom doprinijeli uspješnoj provedbi aktivnosti te još jednom potvrdili da zajedno možemo graditi zeleniju i sigurniju budućnost.

Hvala od srca i vanjskim suradnicima – Tihani Škugor iz osječkog UNIKOM-a i Željku Udovčiću iz Robotičko-informatičkog kluba C.H.A.O.S. Josipovac.

Eko-koordinatorice:

Mirta Ćosić,dipl. učiteljica

mr.sc.Biljana Pavić

Dan Eko-škole pod sloganom „Zeleno danas – sigurno sutra“ (5. lipnja 2026.), autor: Betina Boban

Pročitajte još

Skip to content