U okviru Erasmus+ programa, osim Ključne aktivnosti 1 (KA1) u sklopu koje naša škola provodi 2 projekta, postoji i Ključna aktivnost 2 (KA2), koja je osmišljena kako bi poticala razvoj i prijenos inovativnih praksi te provedbu zajedničkih inicijativa kojima se promiče suradnja i razmjena iskustava na europskoj razini.

Naša škola po prvi puta sudjeluje u projektu ovakve vrste, što je izravan rezultat sudjelovanja naših djelatnika na seminaru u prethodnom Erasmus+ projektu, gdje su se povezali s kolegama iz europskih škola i odlučili surađivati na ostvarivanju zajedničkih ciljeva.

Ciljevi projekta:

Riječ je o projektu školskog partnerstva između 5 škola na temu klimatskih promjena kroz kreativnu nastavu na područjima matematike, kemije, fizike, geografije i povijesti. Partnerske škole dolaze iz Švedske, Francuske, Hrvatske, Portugala i Španjolske a cilj nam je podići svijest među učenicima, učiteljima i roditeljima o klimatskim promjenama i razvijati obrazovanje za održivi razvoj. Osim 11 učitelja u mobilnostima će sudjelovati i 20 učenika koji će putovati u navedene zemlje u posjet partnerskim školama. Na taj način će imati priliku upoznati i raditi zajedno sa svojim vršnjacima u različitim europskim državama, razvijati jezične, interpersonalne i međukulturalne vještine. Vrijednost projekta je 1,25 milijuna kuna.

Osijek – Budimpešta – Pariz – Riom i nazad

Učenici 6.a razreda Katja Bačić, Natali Ljikar, Karlo Peček, Nikolina Šimić, Lucija Burić i Borna Čikojević uz pratnju učiteljica Zorice Jukić, Lidije Grganović te projektnog koordinatora Vedrana Čerine u listopadu su sudjelovali na prvom putovanju u sklopu Erasmus+ KA2 projekta u Francusku.

Put je započeo 15. listopada 2021. vožnjom do Budimpešte, odakle su letjeli za Pariz.

U Parizu su imali priliku posjetiti Louvre, najveći muzej na svijetu te uživo vidjeti najpoznatiju sliku na svijetu – Mona Lisu, popeti se na Eiffelov toranj, posjetiti katedralu Notre Dame te mnoge druge lokacije.

U nedjelju su se vlakom zaputili u grad Riom, krajnje odredište ovog putovanja. Naime, u tom gradu nalazi se škola Institution Notre-Dame des Arts Sacré-Cœur, naš domaćin. Putovanje je dio Erasmus+ projekta ‘E=ms2’ u kojem sudjeluju učenici i učitelji domaćini iz Francuske te gosti iz Portugala, Španjolske i Hrvatske.

Učenici su svaki dan sudjelovali na nastavi, a u četvrtak su prezentirali projektne plakate. Poslijepodnevni sati su bili namijenjeni obilascima gradova Rioma i Clermont Ferranda, te posjetu vulkanskom tematskom parku Vulcania, a dani su se završavali zajedničkom večerom i druženjem.

Nakon duge vožnje vlakom, avionom i kombijem, u petak 22. listopada su u poslijepodnevnim satima stigli u Osijek gdje su ih dočekali roditelji.

Evo što su o ovom iskustvu rekli učenici i učitelji:

Najbolje putovanje ikada sa svojim prijateljima i to van Hrvatske. Francuska je jedna od najljepših država u kojima sam bila, prelijepi gradovi s još ljepšim mjestima za obilazak. Najviše sam se oduševila s time da su Francuzi s kojima smo se susretali i družili tako jako otvoreni, druželjubivi i prijateljski prema nama. Ovo putovanje je nešto što ću pamtiti kao nešto najljepše u svome životu.

Lucija

Putovanje u Francusku bilo je nezaboravno. Upoznala sam puno novih prijatelja kao što su Španjolci, Portugalci i Francuzi naravno. Jako mi se sviđa njihovo školsko dvorište u kojem provode podosta vremena, u dvorištu se nalazi kantina u kojoj jednu ručak .Po mom mišljenju naša školska hrana je bolja nego njihova. Puno toga smo obišli i puno se nahodali ali vrijedilo je.

Nikolina

Uzbuđenje uoči putovanja moglo se osjetiti u zraku, a svakim prijeđenim kilometrom postajalo je veće. I to s razlogom jer već prvi dan u Parizu bio je da nam i Kušanov Koko može pozavidjeti. Naša je deveteročlana „posada“ s lakoćom plovila užurbanim ulicama Pariza, snalazila se u pariškom metrou i vješto pronalazila postaje s ciljanim nam atrakcijama.

U Riomu, idiličnom gradiću u podnožju vulkana Puy de Dome, gradu naših domaćina, imali smo vremena posložiti pariške dojmove, ali i puno vremena za stjecanje novih iskustava. Obilazili smo zanimljive lokacije, kušali i ukusna i manje ukusna francuska jela, brusili svoje komunikacijske vještine na engleskom jeziku… Jako nam se svidio tematski vulkanski park jer smo zahvaljujući 4D ili 6D projekcijama išli u prošlost i budućnost, od podzemlja i podmorja do svemirskih bespuća.

Bili smo složna, snalažljiva i strpljiva ekipa, a upravo je to ono što je ovo putovanje učinilo nezaboravnim.

Zorica Jukić

Nove Erasmus mobilnosti – naša avantura u Portugalu

Trebalo nam je puno vremena da sredimo dojmove sa svoga putovanja i stavimo ih na papir. Naime, ovo je nastavak priče o mobilnosti učenika i nastavnika OŠ August Šenoa u sklopu Erasmus+KA2 projekta „E = MS2“ EARTH = MATHS SCIENCES SOCIETY.

Ovaj put riječ je o mobilnosti u Portugal, u grad Viana do Castelo. Predstavnici naše škole koji su putovali u Portugal su Josipa Vrban, Elena Nikšić, Manuel Suk, Lukas Bjelokapić – 5.a razred, Lucija Ćurak, 7.a, Lara Krpan 7.b i Karla Bičvić, 7.c te učiteljice Marina Bubalo, Doris Portner i Biljana Pavić i ravnatelj Vedran Čerina.

Mobilnost je počela  22. siječnja 2022. i trajala do 29. siječnja 2022. Naši domaćini u Viani do Castelo bili su učenici i djelatnici Escole Básica do Cabedelo. Obišli smo znamenitosti ovoga lijepoga grada, imali primanje u Gradskoj palači, vozili se brodom po rijeci Limi, posjetili brod bolnicu Gil Eannes, brdo Santuário de Santa Luzia sa svetištem, Centar za praćenje i tumačenje okoliša koji je nastao u sklopu programa Polis obnovom vodenica i njihov urbani ekološki park. No svakako najveće veselje izazvala je škola surfanja u Atlantskom oceanu. Nakon završenog službenog dijela vratili smo se u Porto i tamo obišli Palaču burze, i posjetili akvarij – Sea Life, šetali uz obale rijeke Douro i Atlantskog oceana te obišli povijesno središtu Porta, koji je UNESCO proglasio mjestom svjetske baštine. Ovo je bilo lijepo i korisno iskustvo koje ćemo dugo pamtiti. S velikim veseljem iščekujemo svibanj 2022.  jer će naša škola  biti domaćin istom ovakvom susretu.

Tekst: mr. sc. Biljana Pavić

Erasmus+ okupio učenike iz Osijeka, Francuske, Španjolske i Portugala radi jačanja svijesti o klimatskim promjenama

Učitelji i učenici OŠ August Šenoa ugostili su u utorak 35 učitelja i učenika iz Francuske, Španjolske i Portugala u okviru Erasmus projekta E= MS2 (EARTH = MATH SCIENCE SOCIETY). Riječ je o projektu vrijednom 1,25 milijuna kuna, a cilj mu je jačanje svijesti o održivom razvoju i klimatskim promjenama.

Na svečanom otvaranju domaćinstva škole, održanom u dvorištu OŠ August Šenoa, sudionike je u ime Grada Osijeka pozdravila Jasenka Crnković, zamjenica osječkog gradonačelnika. Zamjenica Crnković istaknula je zadovoljstvo što Osijek ima školu koja kroz EU projekte obogaćuje školski kurikulum te što učenici od malih nogu uče o proaktivnosti u smjeru ekologije te je čestitala ravnatelju i projektnom timu.

– Veliko nam je zadovoljstvo što naše osnovne škole pokazuju veliku razinu proaktivnosti u smislu prijavljivanja na Erasmus projekte. Dodatni sadržaji kroz ovakve projekte iznimno su bitni, osobito kada govorimo o klimatskim promjenama o kojima ovisi naša budućnost – poručila je zamjenica Crnković, čestitajući ravnatelju škole i projektnome timu.

Veliko nam je zadovoljstvo što naše osnovne škole pokazuju veliku razinu proaktivnosti u smislu prijavljivanja na Erasmus projekte. Dodatni sadržaji kroz ovakve projekte iznimno su bitni, osobito kada govorimo o klimatskim promjenama o kojima ovisi naša budućnost.

Jasenka Crnković

zamjenica osječkog gradonačelnika

Podsjetila je kako je Grad Osijek osvojio titulu hrvatskog eco-citya kao grad s najboljim rješenjima u politikama zaštite okoliša, čiste energije i zbrinjavanja otpada i dodala kako su projekti poput ovoga kojeg provodi OŠ August Šenoa na dodatan ponos Gradu.

Ravnatelj škole Vedran Čerina rekao je kako je cilj ovakvih projekata pružiti učenicima što kvalitetnije obrazovanje te naglasio kako je ovaj projekt jedan od triju koje provode, a predali su još dva.

Sve to ne bi bilo moguće bez vrijednih učitelja i učiteljica koji su nesebično izdvajali svoje vrijeme, ponekad i slobodno, kako bi s učenicima radili na EU projektima u sklopu škole.

Vedran Čerina

ravnatelj OŠ August Šenoa

Osnovna škola August Šenoa u okviru projekta organizirala je radionice za učenike i eko-igre, kao i kulturne aktivnosti u gradu Osijeku, Vukovaru, Đakovu, Belom Manastiru i Kopačkom ritu.

Skip to content