Europski dan jezika

Autor: Administrator , 1. 10. 2019.

Povodom obilježavanja Europskog dana jezika 23. rujna 2019. udružili su se učenici 8.razreda s Dodatne nastave engleskoga i Dodatne nastave hrvatskoga jezika. Okupile su ih učiteljice Lidija Grganović i Zorica Jukić s namjerom da  iztraže i zaključe kako se  europski jezici međusobno prožimaju i miješaju, daju i posuđuju jedan od drugoga, a posebno kako engleski utječe na hrvatski jezik.

Radno je ozračje bilo vrlo ugodno  i ležerno posebice jer su vrli osmaši došli s uvjerenjem  da znaju sve o zadanoj temi pa su tako, „kulerski i bez imalo beda startali sa zadatkom number one“.

No, ubrzo su iznenađeno zastali jer im je učiteljica Lidija Grganović pripremila kviz ( koji bismo mogli nazvati Nepoznato o poznatom) pa su iskreno priznali da ne znaju što znači kratica OK.

Nisu ih namučile samo engleske riječi koje rabe u svakodnevnom  komuniciranju, nego su im i riječi vlastitoga hrvatskog jezika zvučale strano.

Znate li vi što je svjetlopuc?  Zapozorje? Krstaš?  Ukrasitelj?

Nakon ovoga osmaši su sljedeći  zadatak shvatili vrlo ozbiljno. Iztraživali su  koliko se često pojavljuju anglizmi u hrvatskim časopisima, koji su najbrojniji, imaju li i možemo li im naći valjanu zamjenu u hrvatskom jeziku.

Rezultat istraživanja ostavio nas je zatečenima, a ako i vas zanima, zavirite u učionice 9 i 10  pa pogledajte plakate nastale na ovoj radionici.

Učiteljica engleskog jezika Tamara Glavaš i učiteljica matematike Sandra Štiks učenicima petog a razreda željele su pokazati bogatstvo europskih jezika, te su za učenike organizirale zajednički sat na kojem su učenici u skupinama istraživali kako se geometrijski likovi, pravokutnik, krug, trokut i kvadrat nazivaju na različitim jezicima.

Na izbornoj nastavi njemačkog jezika, koju vodi nastavnica Anela Pejić, učenici su rješavali osmosmjerke i križaljke o najpoznatijim gradovima Europske unije i njihovim znamenitostima. Odigrali su i dva kviza o europskim zemljama, zastavama europskih zemalja, glavnim gradovima, službenim jezicima i valutama.

Učenici su poželjeli što više aktivnosti poput ovih u kojima uče kroz istraživanje i zabavu.