Obilježavanje Međunarodne godine kemije

Autor: TAMARA GLAVAŠ, 27. 1. 2012.

Naša škola uključila se u obilježavanje Međunarodne godine kemije.

Prvi dio ovoga teksta prenesen je iz nekoliko službenih dokumenata radi preciznosti, boljeg snalaženja i izravnih poveznica.

Međunarodne organizacije IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry) i UNESCO (United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organisation) proglasile su 2011. godinu Međunarodnom godinom kemije (www.chemistry2011.org).

Osnovna je zamisao Globalnog eksperimenta  da se jednostavnim pokusima ostvare osnovni ciljevi IYC2011 : naučiti mlade principu kemijske analize i objasniti osnovne pojmove u kemiji. Jedna od planiranih aktivnosti je i izvođenje Globalnog eksperimenta analize vode. Uzorcima vode prikupljenim iz različitih izvora (vodovodna voda, bunari, jezera, rijeke, mora, ...) odredit će se pH vrijednost i salinitet. Zagađeni uzorci će se profiltrirati i dezinficirati. Rezultati će biti poslani u Globalnu bazu podataka te će se moći naći na službenoj stranici Međunarodne godine kemije. Zamišljeno je da se ovaj eksperiment izvrši na što više mjesta po svijetu te se rezultati (pH vode, salinitet, količina mikroorganizama,...) prikupe u Globalnoj bazi podataka.

Hrvatsko kemijsko društvo uključilo se u ovoj događaj na više načina.
Na e-mail adresi http://www.hkd.hr/IYC2011/#iyc2011 možete preuzeti materijale i upute za izvođenje eksperimenta, a nakon izvođenja pokusa možete se registrirati i unijeti podatke putem jednostavnih web-obrazaca. Da bismo olakšali izvođenje ovog projekta u Hrvatskoj, preveli smo upute koje se mogu preuzeti na stranici Hrvatskog kemijskog društva (HKD)
Setove s potrebnim kemikalijama može se, kao i sva pitanja i nedoumice oko izvođenja pokusa, zatražiti na adresi: globalni@hkd.hr

30. prosinca 2011. Desetero je učenika sedmog i osmog razreda u nazočnosti i uz pomoć učiteljice kemije Antice Kelava, indikatorima bromtimol plavo i fenol crveno ( nabavljenim  na Filozofskom fakultetu u Osijeku), prema preciznim uputama  odredilo  pH vrijednost  uzorcima vode iz dva bunara i vodovodnoj vodi, analiziralo podatke te poslalo podatke u Globalnu bazu podataka. Učenici su također izveli pokus Piti ili ne piti pitanje je sad! Po dvije litre vode iz dva bunara, nakon određivanja boje, aeracije i dodatka stipse,  profiltrirali su kroz pripremljeni prirodni filtar. Nakon toga provodili su dezinfekciju vode varikinom i određivali prisutnost slobodnog klora u vodi drukčijim indikatorom nego što je propisan ( jer ga je trebalo kupiti, a bio je skup), radi čega podatci nisu mogli biti uzeti u obzir. Bez obzira na to, postavljeni smo cilj ostvarili.

Rok za uključivanje u ovaj projekt produžen je za tri mjeseca pa predlažemo i drugim školama, koje to do sada nisu, da se u njega uključe.

Antica Kelava, prof.