Dan crvenih haljina u našoj školi

Autor: Administrator , 7. 2. 2023.

Tradicionalno već petu godinu za redom u našoj školi provodimo razne aktivnosti prigodom Dana crvenih haljina. Ove godine naše kemičarke Sara Bićan i Lara Krpan (8.b) prigodno su uredile pano u predvorju škole. Svi su bili pozvani da u petak 3. veljače odjenu nešto crveno i tako pruže podršku oboljelima od moždanog udara.  Zajedno smo se fotografirali u predvorju škole. Učenici osmih razreda na satu biologije govorili su o moždanom udaru.

Kampanja „Dan crvenih haljina“ pokrenuta je kako bi se podigla svijest o moždanom udaru koji je kod žena nedovoljno prepoznat.

Ovom se kampanjom želi skrenuti pozornost na moguće pogubne posljedice zanemarivanja simptoma i potrebu promjene načina života kod žena. Statistika kaže da je u Hrvatskoj jednaka opasnost od moždanog udara i za žene i za muškarce. No u nekim dijelovima naše domovine u većem broju obolijevaju žene.

Poznato je da su žene do pedesete godine zaštićenije od moždanog udara od muškaraca, međutim, nakon pedesete godina ta situacija se mijenja. Također, rizik od moždanog udara u trudnoći je veći - ili u brojkama, na sto tisuća trudnica, dvadeset jedna može dobiti moždani udar.

Moždani udar uzrokovan je poremećajem moždane cirkulacije, zbog čega dolazi do nedovoljne opskrbe određenih dijelova mozga kisikom i hranjivim tvarima. Upravo nedostatak kisika i hranjivih tvari dovodi do oštećenja i odumiranje živčanih stanica. To ima za posljedicu oštećenje mozga i gubitak funkcija koje taj dio mozga kontrolira. To može biti posljedica začepljenja ili puknuća arterije - i jedno i drugo svrstavamo u moždani udar.
U Republici Hrvatskoj u 2021. godini od moždanog je udara umrlo 5018 osoba, od toga je žena bilo gotovo 60 posto. Ovi podaci pokazuju da žene obolijevaju od moždanog udara u većem broju.

Upravo zbog toga obilježava se Dan crvenih haljina - dan podizanja svijesti o opasnosti od moždanog udara kod žena.

mr.sc. Biljana Pavić

« Svibanj 2024 »