Laboratorij slave po prvi put u našoj školi u 7. i 8. razredima na satovima biologije

Autor: Administrator , 27. 4. 2015.

Laboratorij slave je međunarodno natjecanje u potrazi za najboljim novim talentima u području znanstvene komunikacije. Natjecatelji imaju samo tri minute da nadahnu gledatelje i pobude njihovu maštu držeći originalnan govor pred stručnim žirijem. Govor treba biti dojmljiv,  znanstveno točan, ali i zanimljiv neznanstvenoj publici. Laboratorij slave u Hrvatskoj organiziraju British Council i Festival znanosti u Cheltenhamu u suradnji s brojnim hrvatskim institucijama.

U Hrvatskoj Laboratorij slave održava se od 2007. godine te je uz potporu lokalnih sponzora organizirano sedam natjecanja na nacionalnoj razini s regionalnim prednatjecanjima u  Rijeci, Osijeku, Splitu i Zagrebu. Nažalost naš grad ove godine nije sudjelovao u tom natjecanju. No kako bi se učenici zainteresirali za prirodne znanosti učiteljica Biljana Pavić organizirala je prošli tjedan na satovima biologije  naš modificirani školski laboratorij slave za učenike 7. i 8. razreda. Učenici se od početka drugog polugodišta marljivo pripremaju za festival.  Mogli su po izboru izabrati temu koja ih zanima, a koja je vezana za gradivo i prezentirati ju na zanimljiv i kreativan način u roku tri minute. Učenici su doživjeli lijepo iskustvo, vidjeli da nije nimalo lako stati pred publiku i pričati. Tri minute činilo im se kao vječnost.  Dio atmosfere laboratorija slave doživjela je i pedagoginja Ivana Halapir uključivši se u stručni žiri koji je bio sastavljen od dvoje učenika i učiteljice Pavić. Većina učenika se potrudila i žiri ih je nagradio odličnom ocjenom.  Učenici su pohvalili ovakav način rada kao zanimljivo i lijepo iskustvo i poželjeli ga ponovo iduće godine. Neki su predložili da i iz kemije imamo laboratorij slave. Dio atmosfere možete pogledati u foto-albumu.

mr.sc. Biljana Pavić