Nove tehnologije sastavni su dio svakodnevnog života vašeg djeteta i njegove generacije.

U priručniku za roditelje pronaći ćete opće savjete, malo složenije savjete, podsjetnik da ne zaboravite razgovarati s djecom te važne informacije o društvenim mrežama.

priručnik za djecu sadrži mnoge savjete za sigurno i mudro korištenje interneta.

Savjete i upute o sigurnosti potražite i na:

Sigurnost djece na Internetu

Sigurnost i zaštita na Internetu

Zaštita privatnosti na Facebook-u

Rezultati istraživanja o iskustvima i ponašanju djece na Internetu i na društvenoj mreži Facebook

Hrabri telefon i Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba objavili su rezultate istraživanja o iskustvima i ponašanju djece na Internetu i na društvenoj mreži Facebook, iz kojih se saznaje da čak dvoje od troje djece prije nego što navrši 13 godina života otvori svoj Facebook profil.

Od 93% ispitane djece, koliko ih ukupno ima vlastiti profil, 4 od njih 5 u svojoj obitelji nema pravila o sigurnom korištenju te društvene mreže. Primjećena je gotovo stalna uključenost djece na Facebooku (84% njih je dostupan internet i Facebook na mobitelima) – pokazuju rezultati istraživanja o iskustvima i ponašanjima djece na internetu i na društvenoj mreži Facebook, koje je proveo Hrabri telefon s Poliklinikom za zaštitu djece grada Zagreba ove godine.

Na uzorku od 1489 djece u Hrvatskoj u osnovnim i srednjim školama, koliko ih je sudjelovalo u ovom istraživanju u dobi od 11-18 godina, pokazalo se kako gotovo polovica djece pregledava svoje Facebook profile za vrijeme nastave te da svako peto dijete na Facebooku provodi više od tri sata dnevno. Većina ispitane djece ima između 300 i 500 „prijatelja“ na svom profilu, a u slučaju da ih nepoznata osoba pozove na susret, 18% djece navodi kako bi možda pristalo naći se, dok se 8% djece već našlo u takvoj situaciji i otišlo samo na sastanak. Osim ispitivanja iskustava djece na društvenoj mreži Facebook, ovo istraživanje obuhvaća i njihove doživljaje vezane uz korištenje interneta općenito.

„Osobito nam je važan dobiveni podatak kako bi 95% djece najradije provodili svoje slobodno vrijeme družeći se s prijateljima ili u slobodnim aktivnostima i sportu, a zapravo svako peto dijete provodi više od 3 sata dnevno na Facebooku. Ovi rezultati upućuju na potrebu djece da im omogućimo i druge oblike provođenja slobodnog vremena u druženju s vršnjacima. Nadalje, što se tiče Facebooka, izloženost nasilju na toj društvenoj mreži je najčešća kod djece stare 15 do 16 godina; češće su žrtve djevojčice (60%), a počinitelji dječaci (60%). Svako peto dijete je nekoliko puta ili često primilo uvredljive poruke putem Facebooka. Iako je i kod djece žrtava i kod počinitelja nasilja, u odnosu na djecu koja nemaju to iskustvo, nađeno više simptoma depresivnosti, tjeskobe i neprihvatljiva ponašanja, kod djece koja su istovremeno i žrtve i počinitelji nasilja dobivene su najizraženije emocionalne i ponašajne poteškoće.“ –prof.dr.sc. Gordana Buljan Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba.

Hrabri telefon je u suradnji s partnerom, iStudiom, koji je specijalizirana kompanija za društvene medije, razvio Facebook aplikaciju namijenjenu prvenstveno educiranju roditelja o načinima na koje mogu pomoći djeci da se zaštite na Facebooku. Aplikacija roditeljima na jednostavan način omogućava uvid u načine kako Facebook može biti koristan kada se pravilno koristi, ali i što je potrebno učiniti da bi se prevenirale neželjene posljedice. Aplikacija se može preuzeti s Facebook stranice Hrabrog telefona http://www.Facebook.com/HrabriTelefon.

„Razvili smo jednostavnu Facebook aplikaciju unutar koje korisnici mogu pronaći upute o zaštiti privatnih podataka te se informirati ne samo o prijetnjama već i  pozitivnim učincima najpopularnije svjetske društvene mreže Facebook. iSTUDIO se rado uključuje u humanitaran rad i nastojali smo našim znanjem u području digitalnog marketinga doprinijeti zaštiti, danas predostupne privatnosti djece i roditelja“. – Andrej Virant Sadiković, Account Manager, iSTUDIO.

„Hrabri telefon će uskoro i pilotirati projekt kojemu je cilj stvoriti snažnu mrežu podrške u školskoj zajednici – upoznati i djelatnike škola i djecu s posljedicama cyberbullyinga, ali i koracima koje mogu poduzeti da svoju zajednicu učine sigurnijom.“ – Hana Hrpka, prof. predsjednica udruge Hrabri telefon.

Kontakt osoba: Ella Selak Bagarić, mag. psych, Tel.: (+385 1) 3793 000, 099 2121 716; E-mail: ella@hrabritelefon.hr

Preuzeto s portala www.skole.hr