Izlet na Jankovac

Autor: Administrator , 20. 6. 2015.

Djelatnici OŠ August Šenoa 18. lipnja 2015. god, posjetili su Park-šumu Jankovac. Krenuli smo u 8.15 iz Osijeka autobusom i čim smo stigli na Jankovac dočekao nas je rendžer Alen koji nas je upoznao s Park-šumom. Krenuli smo u šetnju. Jedan dio obišao je samo početak Grofove staze dok su oni malo hrabriji obišli cijelu stazu za što nam je trebalo malo više od sat vremena.

Poučne table vodile su nas cijelom stazom dugačkom 2.3 km sve do velikog slapa Skakavac. Na početku staze nalazi se poruka grofa Jankovića:

«Pozivam te da se prošećeš «Grofovom stazom» i uživaš u ljepoti osobitog dijela Parka prirode Papuk – park šumi Jankovac. Na stazi ćeš uz pomoć poučnih tabli doznati zašto sam već davne 1860. godine napustio raskoš bečkog dvora i do kraja ostao živjeti u ovom miru i ljepoti te ovdje pronašao i svoj vječni spokoj. Molim te, dragi prijatelju, s ovog mjesta ponesi samo prizore koje ćeš vidjeti, a za sobom ostavi samo tragove svojih stopala.»

Putem smo vidjeli izvor Jankovačkog potoka koji je dom jednoj endemskoj vrsti - pužiću koji je u znanstvenim krugovima poznat kao Graziana papukensis. Zatim smo se popeli do groba grofa Jankovića te uske i mračne Maksimove špilje. Kažu da u njoj žive šišmiši, no mi ih nismo vidjeli. Staza dalje vodi preko staklarskog groblja do slapa Skakavac. Kako je ovo područje bogato bukovom šumom, u 19.st. ovdje su se naselili njemački staklari pošto je bukva važan sastojak u proizvodnji stakla.

Nakon šetnje smo se odmorili te nam je poslužen ručak u 13 sati. Neki su se odmarali u sjenicama, a neki su se zabavili igrajući odbojku, bacajući frizbi, kartajući dok su se neki zabavili u parku. Dan je iskorišten za međusobno druženje i odmor. Uz zabavu vrijeme je brzo prošlo te smo se oko 16 sati uputili kući uz želju da izlet ponovimo.