Prvi put u našoj školi obilježen je Svjetski dan kravate

Autor: Administrator , 1. 11. 2016.

Hrvatski je Sabor 2008. godine iskazao kravati posebnu počast proglasivši Dan kravate koji se svake godine obilježava 18. listopada. Stoga smo i mi u našoj školi u okviru programa Eko-škole odlučili prvi put obilježiti taj dan. Obvezni modni detalj toga dana bila nam je svima kravata ili rubac.

Kravata je dekorativni odjevni predmet, oblika vrpce, koji se nosi oko vrata provučen ispod ovratnika košulje, izrađen od svile ili nekog drugog platna. Smatra se izvornim hrvatskim proizvodom, a raširila se Europom još u 17. stoljeću posredstvom hrvatskih vojnika u Tridesetogodišnjem ratu, na kojima je postala prepoznatljiv modni detalj. Među prvima su je prihvatili Francuzi, pa u njihov jezik dolazi pod nazivom cravate, a kasnije i u druge europske jezike pod sličnim nazivima.

Učenicima  6. razreda bilo je  zanimljivo doznati i podatke iz prošlosti kravate na knjižničarima koje je vodila učiteljica Anica Bokor. Drugi b i treći b i njihove učiteljica Jasenka Matijević i Ana Sušić  okušali se u izradi i oslikavanju krvata, a ekolozi i knjižničari s učiteljicama Bokor i Pavić uredili su i pano u predvorju škole. Učenica 8.a razreda Martina Ramljak fotografirala nas je sve  s kravatama u školskoj dvorani. Bio je ovo drugačiji i veseliji dan u školi.

mr.sc. Biljana Pavić