Ususret 22.3. Danu zaštite voda

Autor: TAMARA GLAVAŠ, 4. 3. 2008.

Učenici 3. razreda Međunarodne Eko-škole OŠ „August Šenoa“ koji su uključeni u dodatnu nastavu iz prirode i društva  u sklopu projekta kojim su obilježli nadolazeći Dan zaštite voda posjetili su bajer u Kupskoj ulici i JP Vodovod Osijek.

USUSRET 22.3. DANU ZAŠTITE VODA

MALI  PRIRODNJACI  ISTRAŽUJU

ŽIVI SVIJET U KAPLJICI VODE,

A EKOLOZI U POSJETU JP VODOVOD - OSIJEK

Učenici 3.razreda Međunarodne Eko-škole OŠ „August Šenoa“ koji su uključeni u dodatnu nastavu iz prirode i društva  poput pravih istraživača saznali su što je to terenska nastava, uzorkovanje, dijelove pokusa, postavljanje pokusa i mikroskopiranje.

Naime, prije par dana otišli su sa svojom   profesoricom Biljanom Pavić do bajera u Kupskoj ulici. Promotrili su bajer, skicirali ga, izmjerili temperaturu vode i zraka , fotografirali okoliš i uzeli uzorak vode za pokus koji su postavili u školi.

Iznenadio ih je zapušten i onečišćen bajer i okolica bajera. Vidjeli su čak i  plastični poklopac WC školjke u vodi bajera. A o plastičnim bocama da se i ne govori. Visoko na drvetu pokraj ulaza u bajer uočili su gumu nečijeg bicikla. Zaključili su da bi posjetitelji bajera trebali imati pozitivniji odnos prema okolišu.

Vrativši se u školu upoznali su se s laboratorijskim posuđem i postavili  pokus iz kojeg će saznati  ima li  života u kapljici vode.

Nakon tjedan dana promotrili su pomoću mikroskopa što se to sve nalazi u kapljici vode i zaključili da je puno mikroorganizama možda i uzročnika zaraznih bolesti i da ta voda nije za piće.

Sve u svemu ovo im je bilo novo i zanimljivo iskustvo u svijetu mikroorganizama. Tko zna možda neki od njih i krenu putem istraživača prirode.

Drugi dio aktivnosti vezan uz 22.3. Dan zaštite voda odradili su mali ekolozi 3. razreda posjetivši zajedno sa svojom voditeljicom Biljanom Pavić  JP Vodovod Osijek. Upoznali su se s načinom opskrbe vodom grada Osijeka. O tome ih je detaljno izvijestio dipl. ing. Dubravko Pichler, a kako se kontrolira kvaliteta voda upoznala ih je mr.sc. Željka Romić, voditeljica mikrobiološkog laboratorija u Vodovodu. Djecu su oduševili brojni aparati, bočice i kemikalije u laboratoriju. Nakon obilaska Vodovoda domaćini su osigurali okrjepu malim ekolozima.

Biljana Pavić, prof

Više fotografija pogledajte u našoj foto-galeriji!