Izložba knjiga

Autor: TAMARA GLAVAŠ, 29. 11. 2011.

14.11. 2011. proslavili smo Dan škole. Učenici su, za roditelje , učenike i zaposlenike naše škole , priredili program koji je tematski bio vezan za naš Projektni dan i Dan eko škole, na temu šume.

U holu škole su priređene prodajne izložbe radova od keramike,  izložba radova koji su nastali savijanjem papira u tehnici 3D origami i izložba knjiga.

Izložba knjiga se sastojala iz dva dijela.

Prvi je dio bio naslovljen “August Šenoa u našoj knjižnici“.

Tako su se svi posjetitelji mogli upoznati sa Šenoinim knjigama koje se nalaze u našoj školskoj knjižnici, a to su: Pjesme i putopisi, Ljubica; Kanarinčeva ljubovca; Šenoa: članci, kritike, govori; August Šenoa, rani nepoznati radovi; Zagrebulje i drugi feljtoni; Pripovijesti; Prosjak Luka; Prijan Lovro; Vladimir; Karanfil s pjesnikova groba; Povjestice; Čuvaj se senjske ruke; Branka; Zlatarovo zlato; Seljačka buna; Doigenes; Kletva.

Drugi dio izložbe je bio naslovljen „Izložba starih knjiga iz privatnih zbirki naših učitelja“ , a sačinjavale su je knjige koje su naši učitelji željeli predstaviti javnosti, a za tu su prigodu izvađene iz njihovih kućnih zbirki.

Naime, u razgovoru s kolegicama i kolegama, saznala sam da mnogi u svojim privatnim zbirkama čuvaju jako stare i vrijedne knjige.  To me potaklo da napišem i pošaljem zamolbu  svim zaposlenicima da mi se prijave oni koji bi bili spremni donijeti i izložiti svoje vrijedne knjige ( starije od 50 g.).

Odaziv je premašio sva moja očekivanja, pa nam je nedostajalo izložbenog prostora. Također sam bila iznenađena zanimanjem roditelja, učenika i učitelja za izložbu. Roditelji su predložili da se izložba organizira i sljedeće godine u Mjesecu hrvatske knjige i da bude dugotrajnija. Ideja mi se dopala, mislim da se sviđa i mojim radnim kolegicama i kolegama, jedino su nam problem izložbene vitrine, ali i to se može riješiti

Od izloženih knjiga bih izdvojila samo neke koje su plijenile pozornost ,a to su:

M. Lovrinčević: Niz novijih pripoviesti ruskih, Zagreb, 1896.;

Izvješće o stanju školstva u Hrvatskoj i Slavoniji, Zagreb,1886.;

F. Aereboe:Besondere Tierzuchtlehre,Berlin,1929.;

Đ. Sudeta: Proza, Zagreb 1943.;

E. Curie: Marija Curie-Sklodowska, Zagreb,1945. i mnoge druge.

Zahvaljujem svima koji su mi pomogli oko organizacije izložbe.

Knjižničarka Anica Bokor