Predavanja o prevenciji pušenja i ovisnosti

Autor: JASNA NOVOTNI, 13. 12. 2011.

Naša škola, tradicionalno svake godine, obilježava Mjesec borbe protiv ovisnosti provođenjem edukativno-promidžbenih aktivnosti. Stoga su učenici 8.-ih razreda naše škole, 2. prosinca 2011.g. imali priliku poslušati zanimljivo predavanje o prevenciji ovisnosti.

Školski pedagog i koordinator za prevenciju ovisnosti Mihajlo Batas, ukazao je na probleme zlouporabe opojnih droga i njihovo štetno djelovanje na djecu i mlade.

Učenici 6.b. razreda su poslušati vrlo važno predavanje vezano uz prevenciju pušenja.

Predavanje je, također, osmislio i vodio školski pedagog Mihajlo Batas, uz pomoć pedagoginje-pripravnice Maje Vrdoljak te nastavnika-pripravnika Vedrana Čerine.

Iako su djeca upoznata sa zakonskim zabranama i kampanjama koje upozoravaju na štetnost pušenja, uživanje u cigaretama kod sve mlađih naraštaja smatra se prihvatljivim načinom ponašanja. Ova rizična skupina stanovništva ne prepoznaje zdravstvene rizike koje nosi ta štetna navika. Upravo zbog tog društvenog trenda, ovim predavanjem se pokušalo ukazati djeci na ogromne rizike. Mnogobrojne su studije posljednjih godina ispitivale učinke pušenja na zdravlje i potvrdile da konzumiranje cigareta, ali i izlaganje duhanskom dimu (pasivno pušenje) znatno doprinose obolijevanju i prijevremenom umiranju.

Maja Vrdoljak, prof.