Izložba modela ljudskih kostura

Autor: Administrator , 17. 5. 2022.

Učenici sedmih razreda učili su iz biologije o kretanju živih bića. Veliko zanimanje pokazali su za ljudski kostur. Svaka osoba ima kostur sastavljen od mnogobrojnih kostiju, odrasli ih imaju oko dvjesto, djeca ih imaju nešto više. Kosti daju tijelu oblik, razmješteni na mnogo načina štite unutarnje organe, ali su važne za još mnogo toga.

Kosti nam pomažu svaki dan u obavljanju raznih poslova, stoga ih trebamo čuvati. Slomljene kosti se mogu izliječiti, ali to traje dugo i nije toliko zabavno dok čekamo oporavak, jer se ne možemo kretati i obavljati razne aktivnosti. Nepravilnim držanjem tijela, prečestim i predugim sjedenjem, često zbog nedovoljne tjelesne aktivnosti i slabosti mišića, može nastati iskrivljenje kralježnice koje se kasnije vrlo teško ispravlja.

Redovito se krećimo i uživajmo u tjelesnim aktivnosima kako bismo sačuvali zdravlje našeg sustava organa za kretanje. Kreativne radove ljudskoga kostura naših sedmaša možete pogledati u predvorju škole ili u fotoalbumu. Veliku pozornost izazvao je kostur Perica - rad učenika Maroja Flačera (7.a) i Lovre Matrića (7.b) jer je izrađen u prirodnoj veličini.

mr.sc. Biljana Pavić