BROJNE AKTIVNOSTI PRIGODOM 22. 3. SVJETSKOG DANA VODA

Autor: JASNA NOVOTNI, 22. 3. 2012.

Obilježavajući Svjetski dan voda (22.3.) učenici i djelatnici škole pozvali su u goste predstavnike ZŠRD-a Osijek i ŠRK „Jug 2“ gospodu Josipa Dimnjašević – predsjednika i Bernarda Opančara – tajnika ZŠRD-a.

Učenicima i djelatnicima škole održali su predavanje vezano za zaštitu voda u utorak 20. ožujka 2012. Istaknuli su važnost revitalizacije voda stajaćica, kao i zaštitu samog ribljeg fonda i vodnih ekosustava. Velik interes privukli su slajdovi vezani za naj-ulov gdje smo mogli vidjeti somove teške osamdesetak kilograma. Suradnjau ŠRK Jug 2 i škole potaknula je prošle školske godine učiteljica Ljiljana Opančar. Predstavnici kluba donirali su učenicima ribolovnice za 2012. godinu. Učenici razredne nastave i njihove učiteljice  sudjelovat će u akciji uređivanja bajera Jug 2 i natječaju „Čiste hrvatske obale“ koje organizira Udruga „Lijepa naša“ i Henkel. Projektom „Čiste hrvatske obale“ pozvane su sve osnovne i srednje škole, dječji vrtići i učenički domovi, koji su uključeni u program Međunarodne Eko-škole u Republici Hrvatskoj da organiziraju vlastite eko-projekte vezane uz zaštitu obala Jadrana, obala potoka, rijeka i jezera. Natječajem se želi upozoriti na problem nezbrinutog otpada, na obalama našeg mora, rijeka i jezera. Otpad ugrožava floru i faunu naših obala te zdravlje lokalnog stanovništva. Natjecatelji svojim eko-projektom trebaju pokazati kako stanovnici mogu pomoći u rješavanju ovog problema u svom kraju. Najuspješniji projekti bit će novčano nagrađeni. Osim ovih aktivnosti mali ekolozi uzorkovali su vodu iz bajera u Kupskoj ulici, postavili pokus i mikroskopirali vodu te saznali što ima u kapljici vode.  Na sam Dan voda učenici trećih razreda i njihove učiteljice planiraju  posjetiti  Vodovod Osijek d.o.o.

mr.sc. Biljana Pavić