KERAMIČKA RADIONICA

Autor: JASNA NOVOTNI, 27. 3. 2012.

OŠ“AUGUST ŠENOA“ Osijek od 8. do 15. ožujka 2012. otvorila je vrata škole i pozvala zainteresirane učenike od 1. do 8. razreda, nastavnike, roditelje i prijatelje na keramičku radionicu koju je organizirala i vodila učiteljica Mirna Lišnić .

Radionica je održana u dva dijela.

1. dio keramičke radionice bio je 8. ožujka 2012. na kojem je sudjelovalo četrdesetak osoba.  Na početku je sve prisutne pozdravio ravnatelj škole Krešimir Ćosić i izrazio zadovoljstvo zbog velike zainteresiranosti  za  radionicu. Velik broj   sudionika dokazuje kolika je potreba za kreativnim radionicama.

Tijekom prve radionice voditeljica M. Lišnić upoznala je prisutne s vrstama gline, priborom potrebnim za oblikovanje, zatim postupcima oblikovanja, ljepljenja i utiskivanja. Svi su vrijedno radili s osmjehom na licu i na kraju 1. dijela rezultati su bili odlični. Svi su izradili najmanje jedan, a neki su oblikovali i više predmeta. Ugodno druženje završilo je uz sok i kavu.

2. dio keramičke radionice bio je 15. ožujka 2012. I ova radionica okupila je tridesetak učenika i desetak roditelja, nastavnika i prijatelja. Na drugom dijelu voditeljica M. Lišnić upoznala je sudionike s postupkom slaganja u peć (jer se predmeti ne smiju dodirivati) i pečenja na 980°C za glinu majoliku. Zatim ih je upoznala s engoba bojama za bojanje keramike i postupkom glaziranja keramičkih predmeta. Obojeni glazirani predmeti ponovno će se peći na temperaturi od 980°C do 1000°C. Ovaj dio je možda bio manje zahtjevan od prvog dijela ali ne i manje kreativan. Radionica je završila oko 17,00 h. Svi su nestrpljivo očekivali završno pečenje kako bi vidjeli svoj  uradak.

Svi radovi bit će izloženi za javnost na izložbi Na krilima mašte i kreativnosti.

Mirna Lišnić