Kako smo obilježili Dan škole

Autor: TAMARA GLAVAŠ, 26. 11. 2008.

Dana 12. studenog 2008. godine u našoj školi održane su razne radionice koje su vodili nastavnici iz različitih predmeta. U mnogim radionicama kao gosti su sudjelovali roditelji i prijatelji škole. Toga dana nije bilo nastave, a učenici su bili uključeni u radionicu po svom izboru.

U plesnoj radionici koju su vodile nastavnice Romana Borš-Mačak, Ljerka Šotman i Tamara Glavaš učenici su mogli naučiti korake dvaju dvorskih plesova, škotske te irske plesove. Učenicima su se predstavili Žana i Leon, članovi plesnog športskog kluba Calypso, koji su pokazali dva temperamentna latinskoamerička plesa.

Učenici 2.b i učiteljica Jasenka Matijević su povodom Dana škole organizirali radionicu pod nazivom ČITAONICA – PRIČAONICA «Plamičak traži ognjište».Radionica je bila organizirana kao književni susret sa spisateljicom Sabinom Koželj – Horvat. Gosti  u  razredu bili su Adrijanini roditelji : spisateljica Sabina Koželj –Horvat i njezin suprug Zvonko

Razgovarali su s učenicima o knjigama, bajkama, o tome kako pisati knjigu.

Čitali su bajku “Plamičak traži ognjište” i saznali  kako je nastao Plamičak.

Osim što je spisateljica, Sabina piše, sklada i pjeva pjesme. Zapjevali su zajedno s njom i natjecali se tko će ljepše otpjevati: djevojčice ili dječaci.
             Pokušali su zapisati poneku rečenicu o Plamičku. Nastale su lijepe i maštovite priče.N a kraju su ukrasili  pano naše učionice, napravili plakat i Power Point prezentaciju.

Za kraj...

...”I u tvome srcu ima ognjište!

O, da! Svako ga srce ima. ... Ništa nije moguće

bez unutrašnje vatre! Što jače ona gori, to svijet

postaje topliji.

...kad sa svojom unutrašnjom vatrom dodirneš

nečije srce, u njemu zapališ istu vatru.

Ali ne zaboravljaj! Važno po život! Neka to bude

vatra ljubavi i mira! Vatra koju je nemoguće ugasiti!

Radionicu meditativni ples vodile su prof. Ivana Lončarević i s. Milka Zečević-Tadić. U radionici je sudjelovalo osamnaestoro učenika. Učenici su plesali plesove: Heilig bist du, Sjeme i Quellentanz. Između plesova imali su i jednu meditaciju u kojoj su uz meditativnu glazbu bojili mandale. Svi su bili izuzetno zadovoljni doživljajem meditacije, i poželjeli su da se taj doživljaj ponovi!

Četvrti razred imao je radionicu pod nazivom «Slavonijo dok ti ime traje...». Radionicu je vodila baka našeg učenika Antonija Severa, gospođa Marija Sever. Gospođa je članica udruga «Šokačka grana» i «Rubina». Na radionici nas je upoznala sa zlatovezom i izradom suvenira od tijesta. U učionici je priredila i izložbu svojih radova. Najuzbudljiviji dio bio je kada je svatko od nas pokušao raditi zlatovez prema bakinim naputcima. Čak su se i dječaci dali u avanturu izrade zlatoveza. Poslije toga izrađivali su maštovite figurice od raznobojnog tijesta.

Sve u svemu veoma smo uživali taj dan u školi i voljeli bismo da ih je više tijekom godine.

Matematičku radionicu "Matematički origami i sudoku" vodile su nastavnice Vesna Podhorski i Sandra Štiks. U radionici smo izrađivali origamije i razne geometrijske oblike od kolaža. Radove koje smo načinili ovjekovječil smo fotoaparatom. Sviom učenicima, kao i nastavnicima radionice su pomogle da se međusobno bolje upoznaju i druže. Mislim da bi trebalo češće organiozirati ovakve radionice jer svaki učenik može prionaći radionicu koja ga zanima i u kojoj će se najbolje osjećati.                                                                        Bruno Bešlić, 6.a