Stručno putovanje učitelja

Autor: JASNA NOVOTNI, 9. 10. 2012.

"Slavonac voli svoju hrastovu šumu. On je u njoj kao u svojoj kući. On pozna svako drvo, svaku pticu, svaki glas. Šuma je oduvijek bila njegovo nepresušno blago."
Josip Kozarac, Slavonska šuma

5. listopada 2012., na Dan učitelja, naš kolektiv bio je na stručnom putovanju.

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

Prva stanica našeg puta bio je Šumarski muzej u Bošnjacima. U obilazak nas je poveo šumar, koji nam je približio eksponate i pričao tajne koje šuma skriva, a nešto više o povijesti nastanka i podacima saznali smo iz edukativnog filma. Muzej je otvoren je 2007. godine i njime je donekle popunjena velika praznina koja je postojala u muzejskoj prezentaciji šumarstva. Radi se o vrlo starom objektu, koji je sagrađen i u kome se počela održavati nastava još 1869. godine, dakle u doba kada se i selo Bošnjaci nalazilo na području tadašnje Vojne krajine, a upravo zbog svoga značaja evidentirana je kao spomenik kulture.  Muzej  ima ne samo povijesno-muzejsku ulogu, nego i kulturnu, turističku i, što je naročito značajno – edukativnu. Prikazuje nizinsku regularnu šumu i život u njoj: bogatstvo tradicije organiziranog šumarstva kroz povijesno razdoblje minulih vremena i razvoj šumarstva kojime se nastoje sačuvati od nestajanja stvari koje su dio šumarske povijesti. Upoznali smo se i s općim karakteristikama ovih šuma kakve su danas: njihovu sastavu, rastu, životu, podizanju i njegovanju, sječi, transportu, životinjskom svijetu i lovu, upotrebi i preradi drveta, šumskom mjerništvu, zakonodavstvu, publicistici, pa sve do natjecanja sjekača, odraza na umjetnost. Izlošci svjedoče o povijesti i razvoju šumarstva, a alati pokazuju razliku kako se radilo nekada i danas. Dio je muzeja i bogata zbirka slika Josipa Babogredca koji ju je kao svoju ostavštinu poklonio selu.

Šumarski muzej sa svojim bogatstvom flore i faune spačvanskog bazena uz koji se veže nadaleko poznata kvaliteta slavonske hrastovine, zornim prikazima vrsta drveća, njihovih presjeka i plodova uzorno je mjesto za obrazovanje učenika i svih ljubitelja prirode. Sadržajno je bogat, pregledan i zanimljiv i kao takav jedan je od najljepših muzeja takve vrste u Europi.

Putovanje smo nastavili u duhu molitve. Posjetili smo crkvu Sv. Martina biskupa, mjesto gdje se Bošnjaci mole već više od dvjesto godina, koliko župa broji godina. Crkve je smještena u prekrasnom hortikulturnom okružju u kojem smo uživali.

Okrjepu smo pronašli u lovištu Kunjevci, u Lovačkoj kući, jednom od najljepših lovno-turističko-ugostiteljskih objekata tog tipa u Hrvatskoj. Osim okrjepe u izvrsnoj gastronomskoj ponudi, dugo ćemo pamtiti i slike prirodne idile – pogleda na stoljetne hrastike kojima je okružen objekt.

Ovim edukativnim putovanjem zaokružili smo godinu „Šuma“ koju smo obilježavali proteklu školsku godinu 2011./2012. i otvorili mjesto novoj školskoj godini.