Međunarodni dan bijelog štapa

Autor: JASNA NOVOTNI, 22. 10. 2012.

U povodu 15. listopada, Međunarodnoga dana slijepih, Sportska udruga slijepih "Svjetlost" i Volonterski Centar-Tenja organizirali su akciju pod nazivom "Prošetajmo zajedno" u kojoj je sudjelovala i naša škola.

Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se svake godine 15. listopada još od 1964. godine kada je Lyndon Johnson, tadašnji predsjednik SAD-a, taj dan proglasio Danom bijelog štapa. U prvom Proglasu o bijelom štapu predsjednik Johnson odao je priznanje slijepim ljudima na rastućem duhu neovisnosti i sve većoj odlučnosti da žive samopouzdano i dostojanstveno. Republika Hrvatska je 1996. godine proglasila 15. listopada Danom bijelog štapa te se time priključila mnogobrojnim zemljama u kojima je Međunarodni dan bijelog štapa prerastao u Međunarodni dan slijepih kojom se prilikom najšira javnost upoznaje s problematikom slijepih osoba.

Bijeli štap je prometni zaštitni znak slijepih u sve gušćem prometu, ali i pomagalo koje slijepima omogućava samostalno kretanje. Kako je to biti slijep, danas smo pokušali osjetiti s ostalim učenicima osječkih osnovnih škola šetajući u povorci središtem grada s povezom na očima, kako bi se što vjerodostojnije upoznali s mogućnostima kretanja slijepih i slabovidnih osoba. Nekima jednostavno, nekima ne, no cilj je postignut – senzibilizirati javnost za potrebe slijepih. Zajedno s organizatorima, na čelu povorke je bio gradonačelnik Krešimir Bubalo, koji se posebno zahvalio brojnim mladim osobama i učenicima osnovnih škola na sudjelovanju u akciji te im poručio da svoja iskustva prenose i drugima, pomažući slijepima i slabovidnima u kretanju.

Ruta kojom se povorka kretala bila je: Trg Ante Starčevića, desna strana Županijske ulice prema raskrižju s Ulicom Hrvatske Republike, lijeva strana Ulice RH, pa ulicom L. Jägera do Kapucinske, a potom Kapucinskom do polazne točke na trgu Ante Starčevića.

Pokrovitelj je bio Grad Osijek, a uz brojne sponzore, sudjelovali su učenici i nastavnici 14 osječkih osnovnih škola, Mladež GD Crvenog križa, Prometna policija, DVD Tenja te Centar za edukaciju i rehabilitaciju "Silver" iz Zagreba. Posebnu zahvalu organizatori su uputili svim volonterima koji su sudjelovali u programu aktivnosti.