Vukovaru-ime sveto

Autor: TAMARA GLAVAŠ, 18. 11. 2012.

U petak, 16. studenog 2012. godine učenici osmih razreda naše škole u pratnji učiteljice Tamare Glavaš i nastavnice Lidije Grganović posjetili su grad heroj – Vukovar.

U Vukovaru naši su domaćini bili učenici i učitelji osnovne škole Nikole Andrića. Tamo su naši učenici Marko Grozdanić, Marina Matanović i Karlo Uljarević održali izlaganje o gradu Vukovaru i njegovom ratnom stradavanju.

Nakon izlaganja zajedno smo s našim domaćinima obišli Memorijalno groblje žrtava  domovinskog rata, gdje smo zapalili svijeće i pomolili se za sve žrtve rata. Nakon toga posjetili smo Spomen dom Ovčara, te spomen-obilježje masovne grobnice na Ovčari.

Na kraju našeg puta posjetili smo muzejski prostor „Mjesto sjećanja-vukovarska bolnica 1991.“ gdje smo gledajući dokumentarni film i muzejske eksponate spoznali svu strahotu ratnoga Vukovara.

Kući smo se vratili ispunjeni dojmovima i s riječima Siniše Glavaševića, vukovarskog ratnog izvjestitelja u mislima:

PRIČA O GRADU

Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam još jučer smatrao nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj. Vjerojatno bih odustao i od sebe sama, ali ne mogu. Jer, tko će ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah? Kome ostaviti grad?
Tko će mi ga čuvati dok mene ne bude, dok se budem tražio po smetlištima ljudskih duša, dok budem onako
sam bez sebe glavinjao, ranjav i umoran, u vrućici, dok moje oči budu rasle pred osobnim
porazom? Tko će čuvati moj grad, moje prijatelje, tko će Vukovar iznijeti iz mraka?
Nema leđa jačih od mojih i vaših, i zato, ako vam nije teško, ako je u vama ostalo još mladenačkog šaputanja, pridružite se. Netko je dirao moje parkove, klupe na kojima su još urezana vaša imena, sjenu u kojoj ste istodobno i dali, i primili prvi poljubac - netko je jednostavno sve ukrao jer, kako objasniti da ni Sjene nema?
Nema izloga u kojem ste se divili vlastitim radostima, nema kina u kojem ste gledali najtužniji film, vaša je prošlost jednostavno razorena i sada nemate ništa. Morate iznova graditi. Prvo svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti.
A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe. Grad - to ste vi.