Obnovili smo status Eko-škole!

Autor: TAMARA GLAVAŠ, 7. 5. 2009.

Na državnoj svečanosti dodjele zelene zastave i certifikata  30. travnja 2009. u Zagrebu našoj je školi obnovljen status međunarodne eko-škole! Školu su predstavljale nastavnice Anica Bokor i Biljana Pavić. Više o ovom posebnom događaju možete pročitati klikom na "više", dok  vas također pozivamo na svečano podizanje zelene eko-zastave koje će se održati u prostorima škole 14. svibnja 2009. u 18,00 sati uz popratnu svečanost prigodom 40 godina rada i djelovanja škole na ovim prostorima.

OBNOVILI SMO STATUS EKO-ŠKOLE

Projekt "Ekokole" je međunarodni projekt utemeljen 1981. godine pri Vijeću Europe, a provodi ga Europska zaklada odgoja i obrazovanja za okoliš (FEE). Nacionalni koordinator projekta u Hrvatskoj je Udruga "Lijepa naša ". Eko škola je projekt osmišljen u svrhu provedbe smjernica odgoja i obrazovanja za okoliš na razini čitave škole.

ZADAĆE EKO-ŠKOLE:

-          ugradnja odgoja i obrazovanja za okoliš u svakodnevni život učenika i djelatnika škole;
- stvaranje pozitivnog odnosa prema okolišu i razvijanje osjećanja odgovornosti prema njemu;
- buđenje interesa i poticanje učenika na aktivnosti kojima će senzibilizirati obitelj i širu zajednicu za problem okoliša,
- naglašavanje neophodnosti smanjivanja i zbrinjavanja otpada, te racionalnog korištenja energije i vode;
- jednom riječju – živjeti eko.

Nakon marljivo odrađenih svih sedam programskih koraka

međunarodna koordinacija za eko-škole  dodijelila je našoj školi, 2. travnja 2003.  prvi put status međunarodne eko-škole, a status se obnavlja svake druge godine.

Na državnoj svečanosti dodjele zelene zastave i certifikata  30. travnja 2009. u Zagrebu predstavnicama škole profesoricama Anici Bokor i Biljani Pavić dodijeljen je certifikat brončanog statusa međunarodnih eko-škola i do trajnog stjecanja statusa međunarodnih eko-škola dijeli nas još samo četiri godine. Ispred Gradskog poglavarstva svečanosti je nazočio gospodin Davor Brust.

Čestitamo svim učenicima, učiteljima, roditeljima i djelatnicima škole kojima nije teško pokupiti papirić s poda, zatvoriti vodu i ugasiti svjetlo kad nije potrebno da gori te svima onima koji se uljudbeno ponašaju unutar i van škole.
Svečano podizanje zelene eko-zastave održat će se 14. svibnja 2009.
u 18,00 sati kada će se održati i svečanost prigodom 40 godina rada i djelovanja škole na ovim prostorima.

Ovo je jedinstven i neponovljiv događaj za našu školu, međunarodnu eko-školu August Šenoa, lokalnu zajednicu i sve nas koji u tome sudjelujemo. Svi mi možemo biti ponosni na naše postignuće.

Školska i regionalna koordinatorica projekta Eko-škole:

Biljana Pavić,prof.