Tjedan matematike

Autor: Administrator , 28. 3. 2013.

U osnovnoj školi August Šenoa ovih je dana dosta aktivnosti bilo posvećeno matematici.

Pod vodstvom nastavnica Sandre Štiks i Vesne Podhorski, obilježili smo 14.3. Dan broja Pi prigodnom izložbom radova učenika šestih, sedmih i osmih razreda koje su marljivo izrađivali protekle dvije godine. Istraživali smo i predstavili drugim učenicima i posjetiteljima škole pojam broja Pi, njegovu povijest, zanimljivosti vezane uz njegove znamenke. Tako smo nastavili prošlogodišnji projekt kada smo ispisali 300 –njak njegovih znamenki na stupove u holu. Kako vidimo kružne oblike svugdje oko nas pokazali su učenici svojim radovima u tehnici quilling.

Pokazali smo kako šestaši vide građevine, životinje, robote, stabla u obliku četverokuta. Naše bake su neznajući koristile matematiku pravilnih mnogokuta pa smo zavirili u njihove škrinje ručnih radova i iskoristili za izradu naših radova. Kako izgledaju slon, patka, pas, vuk, karta Hrvatske i još neki likovi iz svakodnevnog života u koordinatnom sustavu pokazali su na maštoviti način sedmaši. Predstavili su se kroz obrađene ankete o svojim interesima, sportu, knjigama, kućnim ljubimcima, kućanstvima.

Svoju kreativnost pokazali su izradom različitih igara tipa „Monopol“ za vježbanje računanja koje su rado isprobali učenici nižih razreda.

Održali smo radionicu rješavanja logičkih zadataka u kojem su snage odmjerili timovi djevojčica i dječaka. Pobjedu su odnijele djevojčice zavidnim rezultatom.

„Tjedan matematike“ završili smo sudjelovanjem učenika na međunarodnom natjecanju „Klokani bez granica“ koje je održano u četvrtak, 21. ožujka u učionicama naše škole. Na natjecanju je sudjelovalo 45 učenika. Rezultate očekujemo u svibnju i nadamo se uspjehu i dodatnim nagradama.

Učenici su na kreativne i interaktivne načine vidjeli kako matematika nije bauk i nešto čega se moraju plašiti. Tjedan dana učenja kroz zabavu, igru i natjecanja bilo je zanimljiv način približavanja tog predmeta učenicima.

Sandra Štiks