Šenoine povjestice na glinenim pločicama

Autor: JASNA NOVOTNI, 3. 11. 2013.

22. 10. 2013. g. održana je radionica čitanja Povjestica autora Augusta Šenoe.

Učenici su pripremali fabulu povjestica Postolar i vrag i Kameni svatovi za prikazivanje na glinenim pločicama. Radionicu Postolar i vrag vodila je učiteljica Mirna Lišnić s učenicima razredne nastave, a radionicu Kameni svatovi pripremila je knjižničarka Anica Bokor s učenicima predmetne nastave. Radionice su tako osmišljene da potiču učenike na čitanje u Mjesecu hrvatske knjige, ali i pokazuju da se književni tekstovi mogu iskoristiti i obrađivati na različite načine i različitim materijalima.

29. 10 2013. slijedi radionica u kojoj su se učenicima pridružili i njihovi roditelji, radionicu je vodila Mirna Lišnić sa suradnicama učiteljicom Anom Sušići  knjižničarkom Anicom Bokor. Svi zajedno smo pomoću gline izrađivali reljefne glinene pločice  na kojima su prikazani događaji iz spomenutih povjestica. Kao rezultat nastale su priče na pločicama koje prikazuju fabularni tijek spomenutih povjestica. nakon toga slijedi pečenje glinenih pločica, a onda još jedna radionica bojanja i glaziranja.

Ovim smo radionicama teške i učenicima nerazumljive tekastove približili i učinili zanimljivima, a radovi koji su nastali pokazuju da učenici svoju kreativnost i sposobnost izražavanja mogu ostvariti različitim materijalima.

Anica Bokor

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer