Likovni natječaj: Narodna nošnja moga kraja

Autor: Administrator , 15. 4. 2014.

Pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti,obrazovanja i športa OŠ kneza Branimira,Donji Muć, ove godine organizira i provodi 19. likovno-literarni natječaj „HRVATSKA KULTURNA BAŠTINA“ u kojem su sudjelovale i učenice naše škole.

„ Narodna nošnja se razlikovala krojem,oblicima i materijalom. Imamo tri različita tipa narodne nošnje:PANONSKI,DINARSKI i JADRANSKI. Veoma veliko značenje imala je na različite segmente društva. Obilježavala je socijalni položaj i imala je obrednu i blagdansku funkciju. Važan nam je prikaz narodne nošnje određenih lokaliteta,uočavanjem raznolikosti i njenog bogatstva. Pratimo tradiciju rukotvorstva koja je bila veoma zastupljena u svakodnevnom životu obitelji. „

Mi smo istraživali likovne elemente na slavonskoj narodnoj nošnji. Uz likovne elemente, prvenstveno boju, zinteresirali su nas i ornamenti koji se u različiti ritmovima i oblicima pojavljuju na narodnim nošnjama, a isto tako zauzimaju važan element u našoj tradiciji i ukupnoj kulturnoj baštini.

Izložba likovnih radova bit će otvorena 16.svibnja 2014.godine u dvorani škole u Donjem Muću.

Na natječaju su sudjelovale:

1.       Dorotea Dražić, 6. b

2.       Nina Odak, 6. b

3.       Ana Lena Perković, 6. b

Ovdje možete pogledati likovne radove gore navedenih učenica!