Kemikalije u kućanstvu - kiseline i lužine

Autor: Administrator , 9. 11. 2015.

Indikatori su tvari koje uočljivom promjenom nekog svojstva, najčešće boje, ukazuju na promjene u sustavu. Jedna su vrsta indikatora kiselo-bazni ili pH-indikatori. Pomoću njih ispitujemo koje su tvari kisele (u vodenim otopinama daju oksonijeve ione - H30+), a koje lužnate (u vodenim otopinama daju hidroksilne ione - OH-). Kiselost ili lužnatost mjeri se pH-vrijednošću otopine, koju iskazujemo pH-skalom u rasponu od 1 do 14. Otopine čiji je pH jednak 7 neutralne su, dok su otopine s pH-om nižim od 7 kisele, a višim od 7 lužnate.

Sve ovo naši sedmaši saznali su na satu kemije ovih dana. Uz uobičajene pH-indikatore kao što su lakmus papir, metiloranž i fenolftalein,  koristili su  i prirodni pH-indikatori sok crvenog  kupusa i cikle. Sokovi cikle i crvenog kupusa sadrže spoj koji pripada skupini biljnih pigmenata antocijanina. U neutralnoj je sredini ljubičaste boje, dodavanjem kiseline postaje ružičast ili crven, a dodatkom lužine plav, zelen ili žut, ovisno o jakosti kiseline ili lužine.

Tvari iz kuhinje kojima smo ispitivali  pH  bile su ocat, limunov sok, soda bikarbona, kuhinjska sol, deterdžent i otopina sapuna.Crveni kupus i ciklu narezali smo  na komadiće, stavili  ih u veliku čašu, prelili   vodom te ih ostavili  da stoje nekoliko minuta. Dobiveni sok crvenog kupusa i cikle  ulili smo  u epruvete i laboratorijske čaše  s različitim tvarima i promatrali  promjenu boje. Sedmaši su kazali da im je ovo do sada bio  najzabavniji sat kemije.

mr. sc. Biljana Pavić