Inspiring science education: Eratostenov eksperiment

Autor: Administrator , 4. 6. 2015.

Dana 19. ožujka 2015. u školama diljem svijeta održao se Eratostenov eksperiment, proveden u sklopu projekta Inspiring Science Education. U našoj školi u ovom su projektu sudjelovali učenici 6.a razreda koji su se za eksperiment pripremali na satima informatike i geografije.

Eratostenov eksperiment je globalni eksperiment u kojem se mjeri opseg Zemlje po meridijanu, kada sunčeve zrake padaju na ekvator pod pravim kutom, a za koji je potreban samo štap i sunčeva sjena. Tako učenici diljem svijeta, u trenutku kada je Sunce na prikladnom položaju, računaju opseg Zemlje koristeći jednostavan štap. Cilj eksperimenta, između ostalog je i poticanje istraživačkog učenja. (izvor www.carnet .hr)

Eratosten je bio grčki matematičar, geograf i astronom koji je živio u 3. st. pr. Kr. On je izmjerio opseg Zemlje zapanjujuće točno – 39 600 km. Naime, bio je jedno vrijeme upravitelj čuvene knjižnice u Aleksandriji pa su mu bila dostupna sva znanja onoga doba. Još tada pretpostavljalo se da je Zemlja okrugla. Eratosten je uočio kako sunčeva sjena ne pada pod istim kutom u podne 21. lipnja (prvi dan ljeta) u Aleksandriji i Sieni (današnji Asuan) koja se nalazi gotovo na sjevernoj obratnici.To je jedino moguće ako je Zemlja zakrivljena. Dakle, kut sunčevih zraka u Sieni je iznosio 0° a u Aleksandriji 7,5°. Izračunao je da je to pedeseti dio kružnice te je udaljenost između dva mjesta pomnožio sa 50. Danas je poznato da prema satelitskim premjerima opseg Zemlje po meridijanu iznosi 40 008 km.

Eratostenov eksperiment u našoj školi proveden je  u suradnji s gimnazijom A.Mohorovičića iz Rijeke, koja nam je bila prijateljska škola. U točno određeno vrijeme izašli smo na školsko dvorište te postavili štap duljine jedan metar na igralište. Zatim smo pet puta izmjerili duljini sjene koju je štap bacao. Nakon toga smo uz pomoć nastavnice matematike S.Štiks izračunali prosječnu duljinu sjene. Izmjerili smo kut što ga je štap zatvarao s hipotenuzom te veličinu kuta poslali prijateljskoj školi iz Rijeke. Nakon što smo dobili rezultat njihovog kuta, zadatak je bio izračunati razliku kutova i tom vrijednošću podijeliti udaljenost između Osijeka i Rijeke. Nakon što smo dobiveni rezultat pomnožili s 360 stupnjeva, dobili smo opseg Ekvatora 40100 km.

Ivana Đuranić, prof.