Uključeni smo u međunarodni projekt Veliki lov na biljke: The Great Plant Hunt - edukativni projekt ekoškola i Toyote

Autor: Administrator , 6. 12. 2018.

Ove godine i naša se škola  uključila u  edukativni projekt "Veliki lov na biljke" (The Great Plant Hunt).   Posredstvom Udruge „Lijepa Naša Zagreb“ i  ove se školske  godine  Hrvatska  uključila u projekt usredotočen na biološku raznolikost. Organizatori projekta su Zaklada za odgoj i obrazovanje za okoliš (FEE) i Toyota Motor Europe zajedno s The Royal Botanic Gardens, Kew (Velika Britanija).

Projekt je namijenjen djeci od 5 do 11 godina.

Najvažniji ciljevi projekta su:

• proširiti dječju spoznaju o biološkoj raznolikosti
  • razvijati  vrijednosti vezane uz očuvanje biološke raznolikosti
  • promocija lokalnih akcija vezanih uz biološku raznolikost
  • promicanje kritičkog razmišljanja
  • pružiti iskustvo učenja o stvarnom svijetu

Projekt se provodi kroz pet koraka, ali sadržaji i aktivnosti unutar projekta ujedno sadrže i sve zadaće koje su unutar kurikuluma škole i doprinose sveukupnom razvoju djeteta.

Moto je Koračajući Darwinovim stopama.

1. KORAK

Registracija kod Udruge „Lijepa Naša Zagreb“

2. KORAK

a) provjerili smo što djeca znanju o biološkoj raznolikosti, provođenjem ankete prilagođene dobi ( nakon ankete bilježimo i planiramo daljnje djelovanje)

b) izradili smo kartu staništa školskog okoliša u čijoj su izradi djeca aktivni sudionici – nositelji aktivnosti.

Djeca provode ciljanu šetnju dvorištem, rad u timu, fotografiraju uočeno, imenuju biljke koje prepoznaju i izrađuju kartu.

Učitelji : stvaraju uvjete za dječje istraživanje, promatraju i uključuju se po potrebi, omogućuju dječji izričaj i bilježe podatke.

3. KORAK

Obuhvaća sve aktivnosti koje će se provoditi unutar projekta. Ujedno se podrazumijeva i bilježenje i praćenje procesa i dobrobiti za dijete.

Ciljevi kojima težimo :

• podići razinu znanja o biološkoj raznolikosti kod djeteta, uže i šire zajednice
  • povećati broj i raznolikost autohtonih vrsta u školskom okolišu i šire

Praćenje i ocjenjivanje/ procjena

Na osnovu provedenih aktivnosti i različitih bilježaka procijeniti postignuće planiranih ciljeva.

4. KORAK

Ponoviti početnu anketu.

Ponovno izraditi kartu staništa.

5. KORAK

Izvješće

U projekt su uključeni učenici 4.a i b te 5.a razreda. Voditeljice su im učiteljice Anica Bokor,prof. i mr.sc. Biljana Pavić

Foto galeriju projekta možete pogledati ovdje.

mr.sc. Biljana Pavić