Posjetili smo Odjel za biologiju

Autor: Administrator , 22. 2. 2019.

Mala ali odabrana ekipica ekologa šestog b razreda, te predstavnici učenika (knjižničara) 4.a, 4.b i 5.a razreda koji su uključeni u međunarodni projekt „Veliki lov na biljke“ (The Great Plant Hunt) u pratnji učiteljica Anice Bokor i Biljane Pavić posjetili su Odjel za biologiju. Na Zavodu za zoologiju pozdravila nas je i zaželjela dobrodošlicu pročelnica Odjela za biologiju docentica dr.sc. Ljiljana Krstin kao i dr. sc. Goran Vignjević.

Stručni savjetnik mr.sc.  Željko      Zahirović upoznao nas je sa svijetom kukaca. Saznali smo da su kukci  najbrojnija životinjska skupina na Zemlji. Znanost koja se bavi kukcima naziva se entomologija, a stručnjaci za kukce entomolozi. Većina kukaca živi na kopnu, a naseljavaju i kopnene vode. Nađeni su u svim krajevima svijeta i smatra se da ih je danas više od 1 000 000 vrsta. Prema nekim istraživanjima, najstariji kukci su žohari koji su Zemlju naselili još prije 300 milijuna godina. Upoznali smo se i s načinom na koji stručnjaci love, konzerviraju i proučavaju kukce te kako prave zbirke kukaca.

Iako su malene životinje, kukci nisu bezopasni. Tako, na primjer, ce-ce muha koja prenosi uzročnik bolesti spavanja godišnje usmrti 66 000 ljudi! Životinja odgovorna za najviše smrti među ljudima jest komarac. Postoji više od 2500 različitih vrsta komaraca od kojih neki prenose encefalitis, virus zapadnog Nila, malariju i Denga groznicu. Prema podatcima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), komarci godišnje ubiju više od 2 milijuna ljudi!

Najhrabriji učenici mogli su držati paličnjaka na ruci. Ovo nam je bilo lijepo i korisno iskustvo. A kako su nas djelatnici pozvali da ih posjetimo ponovo i upoznamo ostale zavode vjerujemo da ćemo posjet ponoviti.

Kako nam je bilo pogledajte u fotogaleriji.

mr.sc. Biljana Pavić

Anica Bokor,prof.